Otvorenie olympiády v Paríži sprevádzala vlna kontroverzií. Inak celkom vydarený úvod narušila paródia Poslednej večere od Drag Queen umelcov. Vlna kritika primala organizátorov ospravedlniť sa kresťanom a video z ceremoniálu bolo stiahnuté z oficiálneho účtu YouTube olympiády.
Napriek tomuto, nazvime to, nedorozumeniu či neporozumeniu je však na olympiáde o športovcov i návštevníkov po duchovnej stránke dobre postarané.
Duchovné centrum poskytuje servis pre viacero náboženstiev. Kresťanské centrum zohľadňuje katolíkov, pravoslávnych i protestantov; nájdeme tu islam, judaizmus a hinduizmus.
Športovci sa teda môžu modliť, chodiť na bohoslužby a čerpať duchovnú posilu a psychickú oporu od „športových kaplánov“. Podľa dostupných informácií je ich záujem o stretnutia s duchovnými enormný.
Dôvodom je aj obrovský tlak, ktorému sú počas pretekov vystavení. Na svoj vrcholový výkon sa pripravovali niekoľko rokov, športu, drine a disciplíne podriadili všetko v živote, prípadný neúspech môžu vnímať ako veľkú tragédiu a životné zlyhanie. Preto je dobré, ak ich duchovní vedia povzbudiť a nasmerovať k pozitívnemu vnímaniu života a k tomu, čo náš život presahuje.
Nechýbajú pritom ani náboženské prejavy športovcov počas súťaží. V mediálnom priestore sa objavilo svedectvo iba 16-ročnej brazílskej skateboardistky Rayssy Lealovej, ktorá v ženskom street skateboardingu získala bronzovú medailu. Svoju vieru, že „Ježiš je cesta, pravda a život“, vyjadrila pri predstavovaní v rámci súťaže. Olympijské pravidlá o zákaze náboženských, politických a rasových prejavov obišla aj pobozkaním svojho prívesku v tvare kríža.
Jej krajan surfer João Chianca, známy ako Chumbinho, však toľko šťastia nemal. Pred olympiádou mu surfovacie dosky s vyobrazením Ježiša Krista Medzinárodný olympijský výbor použiť zakázal.
„Práve som dostal správu, že obrázok na olympijských hrách nedovolili, pretože Kristus je náboženská postava. A hry majú prísne pravidlá a sústreďujú sa na totálnu neutralitu,“ uviedol João Chianca na svojom Instagrame. Je povzbudzujúce, že mladí športovci sú pripravení vydávať svedectvo o svojej viere a neodkladajú si ju len do svojho privátneho života.
Pripomeňme, že duchovnej starostlivosti o športovcov je vyhradený známy kostol La Madeleine v centre Paríža, ktorý ponúka priestor na modlitbu a rozjímanie najmä v osobitnej kaplnke, ktorá je zasvätená Panne Márii športovcov.
Kostol La Madeleine je miestom, kde bola odslúžená slávnostná omša 19. júla pri príležitosti vyhlásenia olympijského prímeria, ktoré vyzýva bojujúce strany v konfliktoch, aby aspoň počas olympiády zložili zbrane.
Pápež František 21. júla zdôraznil, že športové hry majú veľkú sociálnu silu a schopnosť zjednocovať ľudí rôznych kultúr i svetonázorov.