Megakostol – odpoveď Cirkvi v USA na nedostatok kňazov

Redakcia

Redakcia

"Megakostol", Zdroj: FB Rímskokatolíckej diecézy Fresno
"Megakostol", Zdroj: FB Rímskokatolíckej diecézy Fresno

Katolícka cirkev v USA čelí novej situácii. Kým priemerná farnosť sa zväčšila, počet kňazov klesol, čo prináša pastoračné ťažkosti. Pri hľadaní ich riešenia stavila severoamerická diecéza Fresno na kreativitu. Výsledok? Stavba mimoriadne veľkého kostola. „Čím väčšie tým lepšie“ bolo zrejme mottom nového prístupu. Čo z toho vzišlo: najväčší farský kostol v Severnej Amerike, takzvaný „megakostol“.

Hovoríme o cirkvi, ktorá spája štyri kongregácie, aby vytvorili „veľkú cirkev“. Biskup diecézy Fresno Joseph Brennan v rozhovore pre americkú televíznu stanicu CBS použil výraz „katolícky megakostol“. Spomenul známe protestantské a nedenominačné kostoly, ako je Crystal Cathedral, postavený v roku 1980, ktorý od roku 2019 patrí Katolíckej cirkvi. Alebo Lakewood Church v texaskom Houstone, megachrám bez denominačnej príslušnosti, ktorý vedie Joel Osteen a ktorý má 16 000 miest na sedenie.

Hoci katolícka verzia nie je taká gigantická, predsa je Kostol svätého Karola Boromejského najväčším katolíckym farským kostolom v Severnej Amerike. Jeho výstavba stála okolo 24 miliónov dolárov, má 3 200 miest na sedenie a zaberá takmer hektár. Na troch nedeľných bohoslužbách zaplní lavice viac ako 8 000 veriacich.

„Keby prišiel do tohto megakostola Ježiš, pravdepodobne by povedal: Síce som si to takto nepredstavoval, ale pokračujte. Je to kreatívny prístup,“ povedal žartovne biskup Brennan pre CBS.

Počet katolíkov v jeho diecéze sa v čase jej zriadenia v roku 1967 pohyboval okolo 307 000, no v roku 2012 ich už v diecéze žilo vyše milióna pri celkovom počte 2,4 milióna obyvateľov.

Diecéza spravuje približne 86 farností, niekoľko charitatívnych inštitúcií, štyri školy, malé noviny, duchovný dom a niekoľko cintorínov. Farnosť svätého Karola Boromejského je najnovšou farnosťou, ktorá vznikla v reakcii na „naozaj reálnu potrebu“ pre nedostatok duchovných.

Hovorca diecézy Chandler Marquez povedal, že takéto zlučovanie farností je pre Katolícku cirkev v Severnej Amerike realitou pre chýbajúcich kňazov a pokles počtu návštevníkov kostolov. Podľa údajov z Pew Research Center tvoria 13 percent obyvateľov USA bývalí katolíci. Dnes patria buď k protestantom, alebo sú bez vyznania. To znamená, že Katolícka cirkev je zmenami zasiahnutá viac ako ktorákoľvek iná náboženská spoločnosť.

„Pre diecézu spojenie štyroch farností a misie do jednej znamená, že môžeme oveľa lepšie využiť naše zdroje,“ pokračoval. „Iné diecézy v Severnej Amerike už úspešne uplatňujú tento model v oblasti katolíckej výchovnej práce vo svojich inštitúciách. V diecéze napokon zaznela otázka, prečo by sa takýto model nemohol preniesť aj na pietne miesta. Väčšie kostoly alebo bohoslužobné priestory,“ povedal Marquez, „umožňujú duchovnému pracovať efektívnejšie a starať sa o viac ľudí súčasne.“

Tento nový typ kostola by preto mohol slúžiť ako prototyp na uspokojenie potrieb veriacich v čase nedostatku kňazov. Nový koncept sa snaží „odbremeniť kňazov od práce a stresu, aby nevyhoreli“. To znamená, že „môžu byť lepšími pastiermi pre veriacich,“ povedal hovorca diecézy. Biskupovi je však jasné: každý rok potrebuje viac ako 25 nových kňazov. Jeho diecéza mohla len nedávno vysvätiť šiestich nových kňazov, čo je najvyšší počet od jej založenia v roku 1967.

Farár farnosti svätého Karola Boromejského Alex Chavez je však optimistický, pokiaľ ide o nový kostol a nový koncept. Tak to vidia aj jeho dvaja novokňazskí kolegovia, obaja nedávno vysvätení v diecéze Fresno, a to napriek negatívnym skúsenostiam. Jeden z novovysvätených Joseph Klinge v správe CBS uviedol, že škandál zneužívania poškodil povesť kňazstva a Cirkvi. „Nazvali ma pedofilom len preto, že som sa chcel stať kňazom,“ hovorí Klinge. Čo sa však stane s formou Cirkvi v budúcnosti najmä s ohľadom na úbytok veriacich a povolaní, zostáva otvorenou otázkou.

Otec Chávez považuje tento typ fungovania Cirkvi za prototyp budúcnosti – aspoň na katolíckej strane. Pre iné cirkvi, ako napríklad nekonfesijné, ktoré sú na vzostupe od 60. rokov 20. storočia, takéto veľké kostoly už nie sú ničím novým. To isté platí pre veľký kostol Crystal Cathedral, ktorý si dala postaviť Reformovaná cirkev v Amerike v roku 1980. Kedysi to bola cirkevná budova Crystal Cathedral Ministries, kongregácie, ktorú v roku 1955 založil televízny evanjelista Robert H. Schuller.

V čase jeho vzniku nazval Schuller komplex „Nákupným centrom pre Boha“. Odtiaľ sa od roku 1971 do roku 2013 týždenne vysielala slávna televízna služba Hodina moci, ktorú sledovalo odhadom 30 miliónov ľudí vo viac ako 200 krajinách sveta. Po konkurznom konaní bol kostol napokon v roku 2012 predaný katolíckej diecéze Orange za 50,8 milióna eur a zrekonštruovaný za rovných 68,7 milióna eur.

Od roku 2019 je kostol, premenovaný na Christ Cathedral, katedrálou diecézy a zároveň centrom pre 1,6 milióna katolíkov a podobne ako nová cirkevná budova katolíckej farnosti svätého Karola ponúka okolo 3 000 miest na sedenie a priestor pre 1 000 hudobníkov a spevákov.

Nakoľko bude nový koncept fungovať v juhokalifornskej farnosti svätého Karola Boromejského, nie je možné zatiaľ s istotou povedať. Miestni farníci však považujú svoj nový veľký kostol za „dar z neba“.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.