Pápežská akadémia pre život vydala príručku, ktorou chce veriacim objasniť „náboženské a morálno-etické dôsledky“ súvisiace s eutanáziou, sprevádzaním zomieraním a inými kontroverznými otázkami týkajúcimi sa konca života.
Príručku v talianskom jazyku vydalo vatikánske vydavateľstvo Libreria Editrice Vaticana 2. júla a Pápežská akadémia pre život „distribuovala brožúru každému biskupovi v Taliansku“.
Vatikánsky vydavateľ opísal dokument na svojej webovej stránke ako „malý lexikón o konci života“, ktorý ponúka „sériu vysvetľujúcich a prehlbujúcich príspevkov“ s cieľom podporiť „jazyk, ktorý je zrozumiteľný aj pre nezasvätených“, o témach konca života.
Cieľom dokumentu je „pomôcť tým, ktorí sa snažia preniknúť do tejto problematiky“, okrem iného aj tým, že sa „vyhýba rozdielnostiam v názoroch, ktoré súvisia s nepresným použitím pojmov v diskurze“.
Témy „sú odprezentované optikou katolíckeho vnímania a sú prepojené niekoľkými základnými učeniami, ako je kresťanský zmysel života, smrť, sloboda, zodpovednosť a starostlivosť,“ informovala agentúra Catholic News Service.
Predseda Pápežskej akadémie pre život arcibiskup Vincenzo Paglia vyzval veriacich, aby sa zapojili do „úprimného a hlbokého dialógu“ v otázkach života a nezapájali sa do „prefabrikovaných a straníckych ideológií“.
V posledných rokoch sa Cirkev ostro postavila proti vládnym opatreniam, ako je eutanázia, ktoré znehodnocujú ľudský život. Pápež František spolu s mnohými biskupmi v miestnych cirkvách vyzýva na rešpektovanie života namiesto eutanázie a opakuje, aby veriaci „sprevádzali ľudí umieraním, ale nespôsobovali smrť a neasistovali pri samovražde“.
„So životom sa nezahrávame ani na začiatku, ani na konci. So životom sa nezahráva,“ zdôraznil nedávno pred novinármi pontifex.