Konkláve sa začne 7. mája. Medzi voličmi dominujú „františkáni“

Redakcia

Redakcia

Stretnutie kardinálov. Zdroj: Slovenská sekcia Vatican News
Stretnutie kardinálov. Zdroj: Slovenská sekcia Vatican News

Extra omnes, historickú latinskú formula, ktorá označí uzamknutie Sixtínskej kaplnky a začiatok voľby nového pápeža, vysloví majster pápežských liturgických slávení v stredu 7. mája. Na piatej generálnej kongregácii 28. apríla o tom rozhodli prítomní kardináli, ktorí momentálne spravujú uprázdnený Apoštolský stolec.

Losovaním boli zároveň vybratí kardináli Reinhard Marx, Antonio Tagle a Dominique Mamberti za členov komisie, ktorá pomôže kardinálovi komorníkovi Kevinovi Farrellovi v prípravách konkláve.

Na generálnej kongregácii sa zúčastnilo niečo vyše 180 kardinálov, z toho okolo 100 kardinálov voliteľov, a odznelo takmer 20 prejavov. Témy, o ktorých sa hovorilo, zahŕňali Cirkev, jej vzťah so svetom, budúce výzvy a vlastnosti, ktoré nový pápež potrebuje, aby na ne patrične reagoval.

Voliť môžu všetci kardináli, ktorí v čase úmrtia pápeža Františka nedosiahli vek 80 rokov. Zo súčasných 252 kardinálov to platí pre 135 prelátov. Koľko z nich sa na voľbe skutočne zúčastní, zatiaľ nie je jasné. Doposiaľ sa ospravedlnili dvaja kardináli. V každom prípade ide o najväčší počet kardinálov voliteľov v histórii. Piatich kreoval ešte pápež Ján Pavol II., 22 „benediktíni“ pochádzajú z čias pontifikátu pápeža Benedikta XVI. Pápež František sa postaral o 108 kardinálov voliteľov, ktorých zas žartovne volajú „františkáni“.

V stredu 7. mája dopoludnia budú všetci prítomní kardináli koncelebrovať slávnostnú svätú omšu Pro eligendo Pontifice, eucharistickú slávnosť, ktorej bude predsedať dekan kardinálskeho zboru kardinál Giovanni Battista Re. Ten pozve svojich spolubratov, aby popoludní pokračovali smerom k Sixtínskej kaplnke, slovami: „Celá Cirkev zjednotená s nami v modlitbe neustále vzýva milosť Svätého Ducha, aby sme vybrali hodného pastiera Kristovho stáda.“

Po sugestívnom sprievode zaspievajú kardináli v Sixtínskej kaplnke hymnus Veni Creator Spiritus a zložia prísahu. Na zvolenie pápeža bude potrebná kvalifikovaná dvojtretinová väčšina. Denne sú naplánované štyri hlasovania, dve dopoludnia a dve poobede a po 33. alebo 34. hlasovaní sa v každom prípade uskutoční priame a povinné kolo volieb medzi dvoma kardinálmi, ktorí v poslednom hlasovaní získali najväčší počet hlasov.

Aj v tomto prípade však bude potrebná dvojtretinová väčšina. Dvaja kardináli, o ktorých sa bude hlasovať, sa nebudú môcť na hlasovaní zúčastniť aktívne. Ak hlasy pre kandidáta dosiahnu dve tretiny hlasujúcich, voľba pápeža je kánonicky platná.

Novozvolený dostane otázku: Acceptasne electionem de te canonice factam in Summum Pontificem? (Prijímate svoje kánonické zvolenie za najvyššieho veľkňaza?) Keď novozvolený odpovie kladne, dostáva ďalšiu otázku: Quo nomine vis vocari? (Ako sa chcete volať?) Po oznámení nového mena sa hlasovacie lístky spália, čím sa zabezpečí, že z Námestia svätého Petra je vidieť klasický biely dym stúpajúci z komína.

Na konci konkláve sa nový veľkňaz utiahne do „izby sĺz“, teda sakristie Sixtínskej kaplnky, kde si po prvýkrát oblečie pápežské rúcha – pripravené v troch veľkostiach –, v ktorých sa predstaví veriacim z Lóže požehnaní Baziliky svätého Petra.

Po modlitbe za nového veľkňaza a poklone kardinálov zaznie Te Deum, ktorým sa konkláve oficiálne ukončí.

Kardinál protodiakon Dominique Mamberti následne oznámi voľbu a meno nového pápeža ľuďom čakajúcim na Námestí svätého Petra slovami Habemus Papam (Máme pápeža). Novozvolený pápež potom udelí prvé požehnanie Urbi et Orbi (Mestu a svetu).

Pravidlá konania konkláve sú stanovené v apoštolskej konštitúcii Universi Dominici Gregis. Tá stanovuje, že konkláve musí byť zvolané najskôr pätnásť dní po smrti pápeža, najneskôr však dvadsať dní. Keďže pápež František zomrel 21. apríla, začiatok konkláve mohol byť naplánovaný medzi 6. a 11. májom, alebo – v závislosti od výkladu – medzi 5. a 10. májom.

Ako dlho konkláve potrvá, je ťažké predpovedať. Za posledných 170 rokov stačilo na zvolenie pápeža pár dní, no vo vzdialenejšej minulosti to až tak hladko nešlo. Počas jedného konkláve v 13. storočí potrebovali zhromaždení na rozhodnutie dva roky.

Pápežským voliteľom je zakázaný akýkoľvek kontakt s vonkajším svetom, používanie záznamových a prenosových zariadení či novín, rozhlasu a televízie. Kardináli bývajú v Dome Svätej Marty na pôde Vatikánu. Povolení sú aj niektorí pomocníci vrátane lekárov, ktorí rovnako ako kardináli pred nimi musia prisahať absolútnu mlčanlivosť.

(Vatican News)

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk
DoKostola.sk - Konkláve sa začne 7. mája. Medzi voličmi dominujú „františkáni“

Na našej webovej stránke používame cookies, aby sme optimalizovali obsah na základe očakávaní používateľov. Nezbierame žiadne citlivé údaje.