Gréckokatolícka cirkev si 2. decembra pripomína proroka Habakuka (hebr. voňavá kvetina), ôsmeho z Dvanástich malých prorokov. Pôsobil v období babylonského mocenského rozmachu v rokoch 610 – 600 pred Kristom. Jeho proroctvá sú zaznamenané v krátkej biblickej knihe nesúcej jeho meno, ktorá sa skladá z troch častí a predstavuje výnimočné dielo s literárnym a duchovným posolstvom.
Habakuk žil v čase, keď na Judské kráľovstvo doliehali hrozby zo strany upadajúcich Asýrčanov i vzmáhajúcich sa Babylončanov. Predpovedal pád Jeruzalema a babylonské zajatie, ale zároveň prinášal nádej na návrat Božieho ľudu do vlasti. Prorok otvorene kládol otázky Bohu, pričom sa dožadoval spravodlivosti a vysvetlenia Jeho zámerov.
Kniha proroka Habakuka je rozdelená na tri hlavné časti:
- Sťažnosť a odpoveď: Habakuk sa sťažuje na nespravodlivosť v Judskej krajine i na to, že Boh nezasahuje. Boh odpovedá, že súd prichádza prostredníctvom Chaldejcov (Babylónčanov).
- Päť výrokov „Beda“: Tieto výrazy sú namierené proti hriechom dobyvateľov Pánovho vyvoleného ľudu (Asýrčanov, Egypťanov…), ich násiliu, nespravodlivosti a arogancii.
- Habakukova modlitba: Záverečná kapitola knihy je poetickou oslavou Božej moci a záchrany, pričom prorok vyjadruje svoju dôveru v spásonosného Boha.
Štýl knihy je vysoko cenený pre literárnu eleganciu a použitie paralelizmu. Jej posolstvo zdôrazňuje konečné víťazstvo spravodlivosti nad zlom a vernosť Boha svojmu ľudu.
Habakuk je spomenutý aj v deuterokanonickej časti knihy Daniel – Bél a drak. Tu sa hovorí o zázračnom prenesení proroka anjelom do Babylonu, aby priniesol jedlo prorokovi Danielovi v levovej jame (porov. BaD 1,33-35.37.39). Tento príbeh je ukážkou Božej starostlivosti a moci.
Habakukovo miesto posledného odpočinku je predmetom diskusie. Tradícia umiestňuje jeho hrob na dve miesta: do Galiley v Izraeli a Tuyserkanu v Iráne.
Habakuk je výnimočný medzi prorokmi vďaka svojej odvahe klásť Bohu otázky. V tomto postoji môže byť povzbudením aj nám.
Ja však budem plesať v Pánovi, jasať budem v Bohu svojej spásy. (Hab 3,18)