Čo som videl v Gaboltove? Mariánsky zázrak

Štefan Chrappa

Štefan Chrappa

Tridsiaty ročník púte Rómov v Gaboltove, 4. 8. 2024,  Foto: archív Petra Bešeneyia
Tridsiaty ročník púte Rómov v Gaboltove, 4. 8. 2024, Foto: archív Petra Bešeneyia

Gaboltov, známe pútnické miesto pri Bardejove, navštívia ročne tisícky veriacich. Koná sa tu hneď niekoľko pútí ku Karmelskej Panne Márii. Toto miesto jednoducho žije a má nezameniteľnú atmosféru.

Jeho dejiny sú veľmi dlhé. Historici spomínajú začiatok 13. storočia, keď Gaboltov patril križiackemu rádu Strážcov Božieho hrobu v Jeruzaleme. Oni tu zaviedli úctu k svätému Vojtechovi. Tomuto veľkému svätcovi stredoveku je zasvätený kostol i pramene s vodou, ktorá uzdravuje telo, myseľ, ducha i dušu.

Jedna legenda dokonca hovorí, že na tomto mieste sa zastavil samotný svätý Vojtech na svojej ceste do Poľska a napil sa tu z prameňa.

V Gaboltove bolo okolo roku 1706 založené Bratstvo Panny Márie Škapuliarskej, na čom sa podieľali ako miestny farár, tak aj bosí karmelitáni z Krakova. Miestnemu kostolu boli udelené aj úplné odpustky. Tie sa vzťahovali aj na nečlenov bratstva, ktorí navštívili v deň Panny Márie Karmelskej (16. júla) alebo nasledujúcu nedeľu kostol v Gaboltove a vykonali si pobožnosť pred oltárom Panny Márie Škapuliarskej. Toľko k histórii.

Púť, ktorá sa konala minulú nedeľu, bola výnimočná hneď v niekoľkých smeroch. Išlo o jubilejnú 30. púť Rómov sem k Božej Matke. Z celého Slovenska priputovali do Gaboltova tisíce veriacich Rómov s rodinami.

Súčasťou púte bol aj kultúrny program, v ktorom sa veľa spomínalo na ťažké začiatky, úspechy i peripetie, s ktorými sa rómske púte stretali. V programe sa odprezentovali rómske pastoračné centrá z Bardejovskej Poštárky, košického Luníka IX, z Jarovníc, tiež dielo Arcidiecéznej charity Košice, svojou časťou prispeli aj veriaci Rómovia zo Spiša, z Hanušoviec a priestor dostal aj Sigord.

Silným momentom bola modlitba posvätného ruženca. Každý jeden Zdravas z úst 50 pútnikov odznel na kolenách pred obrazom Božej Matky, tisíce sa modlili v celom areáli.

Nasledovalo sadenie pamätnej lipy, ktorého sa ujal košický arcibiskup Mons. Bernard Bober. Pri lipe veľkolistej nájdete tento nápis: „Mariánskej hore v Gaboltove venoval Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita, spolu s rómskymi pútnikmi, ktorí ju zasadili z príležitosti 30. výročia založenia rómskej púte ako symbol duchovného života rómskej komunity na Slovensku.“

Tridsiaty ročník púte Rómov v Gaboltove, Foto: archív Petra Bešeneyia

Slávnostnej svätej omši predsedali dvaja arcibiskupi: spomínaný košický arcibiskup Bernard Bober a prešovský gréckokatolícky archieparcha metropolita Maxim Jonáš, pričom koncelebrovali tri desiatky kňazov.

Hlavným kazateľom bol duchovný motor týchto pútí aj rómskej pastorácie salezián don Peter Bešenyei. Veriacim sa prihovoril silnou kázňou. Spomenul v nej viacerých ľudí, ktorí celý svoj život zasvätili práve službe rómskej komunite, a označil ich za piliere tejto misie. Boh si ich už povolal k sebe, no ich stopa je nezmazateľná.

Tridsiata púť Rómov bola nádhernou slávnosťou, oslavou viery, solidarity a obety. Jej odkaz je jasný: Pod kuratelou Panny Márie vedú všetky cesty k Ježišovi.

Štefan Chrappa
Štefan Chrappa pochádza zo Svätého Jura. Vyštudoval slovenčinu a poľštinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde po absolvovaní doktorandského štúdia prednášal literárnovedné disciplíny. Je dlhoročným redaktorom Slovenského rozhlasu. Venuje sa náboženským a kultúrnym témam. Je nositeľom ocenení Fra Angelico, za hudbu jeho kapely získali štyri ocenenia Radiohead awards. Je rímskokatolík, ženatý, má jednu dcéru.

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.