Časy, keď nám Cirkev diktovala zákony, sú našťastie preč. Belgický premiér kritizoval pápežove vyjadrenia k potratom

Redakcia

Redakcia

Pápeť František, zdroj: wikimedia commons
Pápeť František, zdroj: wikimedia commons

„Je absolútne neprijateľné, aby hlava cudzieho štátu robila takéto vyhlásenia o demokratickom rozhodovaní v našej krajine,“ napadol vo štvrtok 3. októbra belgický premiér Alexander De Croo nedávne výroky Svätého Otca po jeho návšteve Belgicka.

Na tlačovej konferencii 30. septembra počas návratu lietadlom do Ríma pápež František zdôraznil: „Ženy majú právo na život, na svoj život a na životy svojich detí. Nezabúdajme to hovoriť.” Pontifex následne dodal: „Potrat je vražda. […] Zabije človeka. Lekári, ktorí to robia, sú vrahovia. […] A o tom nie je žiadna debata. Je mi ľúto, ale to je pravda.“

V dôsledku pápežových slov má byť oficiálne predvolaný apoštolský nuncius v Belgicku a Luxembursku arcibiskup Franco Coppola. Premiér De Croo reagoval na pápežove slová tvrdením, že Belgicko „nepotrebuje lekcie o tom, ako majú naši poslanci demokraticky prijímajú zákony. Časy, keď u nás Cirkev diktovala zákony, sú už, našťastie, dávno preč.“

Počas návštevy hrobky belgického kráľa Baudouina v kráľovskej krypte Baziliky Najsvätejšieho Srdca v Bruseli označil pápež František zákony legalizujúce potraty za „vražedné“ a „zločinné“. V roku 1990 vzbudil kráľ Baudouin pozornosť verejnosti, keď odmietol podpísať zákon umožňujúci potraty v Belgicku. Preto ho s jeho súhlasom vláda na jeden deň vyhlásila za nespôsobilého vládnuť a zákon implementovala.

Pápež František toto kráľovo rozhodnutie nepodpísať „vražedný zákon“ kvitoval. Na záver nedeľnej svätej omše na štadióne pomenovanom po kráľovi v Bruseli pápež povedal: „Po mojom návrate do Ríma otvorím proces blahorečenia kráľa Baudouina. Nech jeho príklad ako muža viery osvieti tých, ktorí sú pri moci.“

Belgický parlament aktuálne diskutuje o tom, či by mali byť potraty legálne po dvanástom týždni tehotenstva. Konkrétne ide o predĺženie limitu na 18 týždňov, čo znamená, že aj deti staršie ako štyri mesiace by stále mohli byť zabité.

V dvanásťmiliónovom Belgicku je podľa oficiálnych údajov v maternici ročne zabitých najmenej 16 000 detí. Dramatický vrchol bol dosiahnutý v roku 2011, keď bolo v Belgicku zabitých takmer 20 000 detí.

(CNA)

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.