Náboženská výchova zohráva kľúčovú úlohu pri formovaní základných hodnôt a posilňovaní súdržnosti spoločnosti. Na záver letného stretnutia Konferencie biskupov Rakúska v Mariazelli to zdôraznil jej predseda arcibiskup Franz Lackner OFM. V rozhovore pre Kathpress a APA sa postavil za dôležitosť náboženskej výchovy, ktorá bola predmetom nedávnej domácej politickej diskusie.
Salzburský arcibiskup Lackner povedal, že zrušenie vyučovania náboženstva je nemysliteľné. Pripomenul, že v rozhovoroch s politickými predstaviteľmi nezaznamenal žiadne náznaky, že by sa náboženská výchova mala skutočne zrušiť. Zopakoval tiež aktuálnu deklaráciu biskupskej konferencie o demokracii, v ktorej miestni biskupi vyzývajú politické sily, aby posilnili dôveru v základný demokratický poriadok. Lackner ešte raz zdôraznil, že podľa samotného názvu deklarácie „demokracia potrebuje účasť všetkých.“
Predseda biskupskej konferencie je presvedčený, že demokracia a náboženstvo sú spojené nádoby. Tento názor podporil odkazom na nemeckého sociológa a politológa Hartmuta Rosu, ktorý zdôraznil, že „demokracia potrebuje náboženstvo“.
Rozhovor sa dotkol aj nedávno zverejnenej rakúskej správy o synodálnom procese, zaslanej na vatikánsky synodálny sekretariát 15. mája. Na základe tejto správy a ďalších podnetov z celého sveta sa pripravuje pracovný dokument („Instrumentum laboris“) pre záverečnú októbrovú fázu Biskupskej synody v Ríme.
Katolícka cirkev v Rakúsku považovala za prioritné tri z celkovo štrnástich tematických oblastí: postavenie žien v cirkvi, misijná orientácia cirkvi a väčšia účasť laikov na živote cirkvi. Správa je výsledkom intenzívnej práce, za ktorú sa arcibiskup Lackner poďakoval všetkým zúčastneným, no zároveň podotkol, že správa ešte nie je konečným výsledkom celej Synody.
Za Rakúsko sa na októbrovej synode v Ríme s hlasovacím právom zúčastnia salzburský arcibiskup Franz Lackner a jeho viedenský kolega kardinál Christoph Schönborn.
Arcibiskup Lackner informoval aj o svojich početných návštevách farností. Hlavnou a ústrednou starosťou, ktorej čelí, je otázka, ako odovzdať vieru v čoraz sekulárnejšom svete. Táto výzva je podľa neho jednou z najdôležitejších, ktorým dnes Cirkev čelí nielen v Rakúsku.
(kathpress, APA)