Aktuálne by „Habemus papam“ zvolal kardinál z Francúzska

Redakcia

Redakcia

Ilustračný obrázok. Zdroj: Modjourney
Ilustračný obrázok. Zdroj: Modjourney

Prefekt najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry Dominique Mamberti je od 1. júla služobne najstarším kardinálom v rangu kardinála diakona, ktorý ešte nedosiahol 80 rokov života. Táto kombinácia uspôsobuje francúzskeho kardinála na úlohu zvestovateľa voľby nového pápeža v prípade konkláve. Pred celým svetom by 72-ročný kardinál zvolal známu formuláciu „Habemus papam“, ktorou sa svetovej verejnosti predstavuje novozvolený pápež.

Postaral sa o to pápež František tým, že povýšil doteraz troch kardinálov diakonov na pozíciu kardinálov kňazov. Medzi nimi bol aj 74-ročný americký kardinál James Michael Harvey, ktorému by bola v prípade voľby nového pápeža pripadla úloha takéhoto zvestovateľa.

V skutočnosti oznamuje meno nového pápeža z centrálnej lodžie Baziliky svätého Petra kardinál protodiakon, teda najvyšší kardinál z rádu kardinálov diakonov. Súčasný protodiakon kardinál Renato Raffaele Martino sa však už pre svoj vek 91 rokov na voľbe nového pápeža nezúčastní. V tomto prípade teda úloha pripadá protokolárne najbližšiemu kardinálovi diakonovi, ktorý je na konkláve prítomný.

Ak by sa konkláve konalo čoskoro, kardinál Mamberti by bol druhým francúzskym kardinálom v rade, ktorý by oznámil meno nového pápeža. V roku 2013 oznámil kardinál Jean-Louis Tauran (1943 – 2018) zvolenie Jorgeho Maria Bergoglia za pápeža Františka. V roku 2005 zas zvolenie Benedikta XVI. oznámil Čiľan Jorge Medina Estévez.

Kolégium kardinálov sa delí na tri stupne: kardináli biskupi, kardináli kňazi a kardináli diakoni. Neodrážajú však skutočné stupňa svätenia, keďže všetci kardináli sú spravidla biskupmi. Ide teda o čisto čestné hodnosti, ale v ojedinelých prípadoch môžu ovplyvniť niektoré cirkevné povinnosti.

Kardináli biskupi sú kardináli, ktorým je pridelený titul jednej z prímestských diecéz obklopujúcich Rím. Vedenie tejto diecézy však kardinál biskup vykonáva prostredníctvom vlastného diecézneho biskupa. Okrem toho sa kardinálmi biskupmi stávajú aj patriarchovia východných katolíckych cirkví, ktorí boli povýšení na kardinálov.

Kardináli kňazi sú zas kardináli, ktorým je pridelený titulárny kostol v Ríme, a kardinálom diakonom je pridelená diakonia. Kardináli diakoni majú po desiatich rokoch v úrade právo požiadať pápeža o povýšenie na kardinála kňaza a o titulárny kostol („optatio“).

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.