Aj keď sa nedá ísť dopredu, vždy sa dá ísť do hĺbky

Mons. Jozef Haľko

Mons. Jozef Haľko

Aj keď sa nedá ísť dopredu, vždy sa dá ísť do hĺbky

Dovolenkový čas, ktorý je pred nami, so sebou prináša aj riziká – podobne ako každá situácia, keď meníme rytmus života, priestor nášho pobytu, denný program. Na jednej strane je dôležitý z hľadiska psychohygieny. Na druhej strane môže priniesť i rôzne pokušenia zanechať aj oporné body nášho duchovného života. Poľavenie v pracovnom rytme môže zvádzať k poľaveniu v duchovnom živote.

Preto by som chcel navrhnúť niekoľko takých bodov denného programu a takých predmetov do ruksaku, ktoré nám pomôžu udržať duchovný život v prevádzkovej teplote ako počas pracovného roka.

Dôležité miesto má už ranná modlitba. Hoci môžeme spať dlhšie ako obvykle, predsa je každé ráno dôležité vstúpiť do dňa s vedomím, že je to dar od Boha a že ho chceme napĺňať jeho láskou. Širšie poňaté, dôležité je nezabudnúť na celý modlitebný režim dňa. Všade sa totiž môžeme modliť a prosiť Boha o požehnanie – ľudí, jedla, cesty, podujatí…

Druhým dôležitým bodom je nasadenie príčinlivej konkrétnej lásky. Vieme, že aj v skupine dbáme o to, že jej rýchlosť je vždy rýchlosťou jej najpomalšieho člena. Nejde o to, aby sme lámali časové rekordy. V kresťanskom význame slova dosahujem najväčšie rekordy a méty vtedy, keď dokážem spomaliť a pomôcť človeku, ktorému sa kráča najťažšie. Možností pomoci sú naozaj rôznorodé. Nie rekord časový, ale rekord v láske je dôležitý.

Prázdninové obdobie nám ponúka viac času, hoci jeho zmysluplné využitie nie je až také jednoduché a vôbec nie samozrejmé. Dôležité je nezabudnúť na empatické počúvanie toho druhého. Dôležité je reagovať spôsobom, ktorým rozvíjame komunikačný obsah povedaného.

Sedenie pri stole dostane počas prázdnin a dovoleniek viac priestoru. Stôl je ten kus nábytku, ktorý spôsobuje tri veci. Prvou je spoločný čas, druhou je vzájomný očný kontakt tvárou v tvár a tretou je liturgia ponúkania vody a jedla. Nie je to len obyčajná technická záležitosť, ale ide o schopnosť spočívať, byť spolu.

Toto všetko nám vytvára dôležitý priestor na zdieľanie – zážitkov, informácií, pohľadov… Dar zmyslu pre humor je veľkým Božím darom a prínosom. Pán Ježiš má radosť, keď sme spolu v dobrej nálade a sme jeden pre druhého darom.

Nielen začať deň modlitbou, ale ho modlitbou aj ukončiť je veľmi dôležité: poďakovaním za to, čo bolo dobré, odprosením za to, čo nevyšlo, modlitbou za tých, s ktorými sme spolu.

Súčasťou cestovania počas dovoleniek sú aj dopravné zápchy, ktoré nám dokážu nepríjemne upraviť plán cesty. Dlhá červená čiara v navigácii naznačuje, že budeme musieť čakať možno aj hodiny. Ešte aj na dovolenke nás stretáva skúška našej trpezlivosti. Ani o milimeter sa však neposunieme, keď budeme hromžiť a nadávať. Skúsme to vnímať ako príležitosť prijať aj túto situáciu a premeniť ju na niečo pozitívne. „Ak nemôžeš ísť niekedy dopredu, vždy môžeš ísť do hĺbky,“ hovorí známa duchovná rada. Jalové hromženie ničomu nepomôže. Naopak. Modlitba a vedomie spolupatričnosti môže napokon priniesť dobré ovocie.

Pane Ježišu, modlíme sa za tých, ktorí sa vydajú na výlety, aby nezabudli, že ty si cesta, pravda a život a sprevádzaš nás na každom kroku a v každej situácii. Ty si skalou, na ktorej chceme postaviť dom našich prázdnin. Nechceme stavať na piesku sebastrednosti, ale na skale tvojej lásky, aby sme ju po prázdninách a dovolenkách mohli šíriť okolo seba viac ako predtým.

Mons. Jozef Haľko
Mons. Jozef Haľko je od roku 2012 pomocným biskupom Bratislavskej arcidiecézy. V roku 2013 bol prezidentom SR vymenovaný za vysokoškolského profesora v odbore katolícka teológia. Je predsedom Rady pre Slovákov v zahraničí a Rady pre migrantov a utečencov. Prednášal cirkevné dejiny a je autorom viacerých knižných publikácií.

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.