Čisté oko a objímajúce ruky

Mons. Jozef Haľko

Mons. Jozef Haľko

Čisté oko a objímajúce ruky

V jednej rodine upozorňovali starého otca: „Máš prasknuté okuliare, zle sa ti cez ne pozerá. Bolo by ich treba vymeniť.“ Starý otec si však nedal povedať a naďalej používal okuliare s prasklinou. Po čase sa mu veľmi zhoršil zrak, a tak vyhľadal očného lekára, od ktorého si musel vypočuť nepríjemnú správu: „Keby ste prišli skôr, dalo by sa s tým niečo robiť. Ale oko vysilené pozeraním cez poškodené okuliare sa Vám nezvratne poškodilo.

Dnešné evanjelium nám hovorí o duchovných okuliaroch. My v týchto letných dňoch často používame slnečné okuliare, aby sa nám pozeralo ľahšie. Vytvárame určitý filter medzi svetlom a vnútrom nášho oka.

V duchovnej rovine nás dnes Ježiš pozýva, aby sme sa naplno vystavili jeho svetlu a nekládli medzi jeho svetlo a naše oči filter, ktorý voláme hriech. Lebo nie na všetko, na čo sa pozerať dá, je zároveň aj vhodné sa pozerať. Niekedy je potrebné zavrieť oči a odvrátiť pohľad. Sme vystavení rôznym reklamám, nápisom, billboardom, médiám.

Všetko toto podrobuje naše oči skúške. Môžeme povedať, že aj naše oči prechádzajú križovatkami, na ktorých sa rozhoduje, čo vstúpi cez naše oči do nášho vnútra. Oči sú totiž okná do duše a môže cez ne vstúpiť taký obsah, ktorý nás môže vnútorne rozložiť, hoci to niekedy môže byť len krátky moment.

Preto je múdre počúvať dnešné Ježišove slová o tom, že lampou tela je oko. (porov. Mt 6,22) To znamená, že koľko svetla prijmem, toľko svetla budem aj vyžarovať.

Aj dnešný svätý Alojz Gonzaga, mladý jezuitský rehoľník, ktorý žil v 16. storočí a zomrel dvadsaťtriročný, prešiel mnohými situáciami, v ktorých bolo jeho oko vystavené pokušeniam. Nebola to len armáda, v ktorej pôsobil istý čas ako ambiciózny vojak a jeho zrak i sluch tam bol vystavený špine. Rovnako to bolo aj rozpustilé študentské prostredie, v ktorom sa istý čas pohyboval.

Alojz Gonzaga je príkladom človeka, ktorý istý čas podliehal negatívnym vplyvom na oči a uši i ostatné zmysly, ale od určitého momentu sa stal odolným voči pokušeniam a nedovolil, aby sa zlé myšlienky, slová a obrazy vkradli do jeho vnútra. Je tak pre nás príkladom toho, že to je možné.

Nemyslime si, že kedysi bolo pokušenia viac alebo menej ako dnes. Najhlbšia vnútorná logika týchto pokušení zostáva rovnaká: okrem Svätého Ducha, ktorý nás chce viesť k Ježišovi, večnej spáse, večnému svetlu, je tu aj zlý duch, ktorý sa nás pokúša vnútorne vykradnúť.

Niekedy si myslíme, že keď sa pozeráme na prázdne veci, je to neutrálne. Je potrebné si uvedomiť, že aj prázdne veci vyprázdňujú. Máme dušu, ktorá je povolaná k spáse. Máme nesmrteľnú dušu, ktorá je vzácna ako oko v hlave.

Čo keby sme si dnes dali predsavzatie: Budem dávať veľký pozor na to, na čo sa pozerám. Budem dávať veľký pozor na to, čo počúvam, aké reči, hudbu. Budem si klásť otázky: Buduje ma to vnútorne? Vedie ma to k láske a vnútornému pokoju? Vedie ma to k empatii voči druhým? Viem počúvať bolesti, sťažnosti trpiacich? Mám čisté, láskyplné, empatické uši pre týchto ľudí? To je ucho a oko, ktoré je využité tým najlepším spôsobom.

Hoci Alojz Gonzaga pochádzal zo šľachtickej rodiny, vedel pozerať na chudobných, ujať sa najposlednejších, trpiacich a odvrhnutých. Ak chcem mať čisté oko a ucho a nechcem mať ani slnečné, ani prasknuté okuliare, nie je to preto, aby naše oči boli prázdne. Práve naopak. Majú byť ešte viac vnímavejšie k okoliu, aby sme pri pohľade naň aj skutočne videli.

Keď budeme mať čisté oko a ucho, prirodzeným následkom toho budú naše pomáhajúce, dvíhajúce a objímajúce ruky. Cez čisté oko má byť zasiahnuté čisté srdce, ktoré potom prinesie ovocie dobrého skutku. Dnešný deň nám poskytne dostatok príležitostí na uvedenie Ježišových slov do praxe.

Mons. Jozef Haľko
Mons. Jozef Haľko je od roku 2012 pomocným biskupom Bratislavskej arcidiecézy. V roku 2013 bol prezidentom SR vymenovaný za vysokoškolského profesora v odbore katolícka teológia. Je predsedom Rady pre Slovákov v zahraničí a Rady pre migrantov a utečencov. Prednášal cirkevné dejiny a je autorom viacerých knižných publikácií.

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.