Obliekal pápeža i Madonnu. Návrhár De Castelbajac poskytol svoj talent pri znovuotvorení Notre Dame

Redakcia

Redakcia

Ilustračná fotografia. Zdroj: pexels.com
Ilustračná fotografia. Zdroj: pexels.com

Znovuotvorenie Katedrály Notre Dame poskytlo príležitosť pre vyjadrenie myšlienky duchovnej obnovy umeleckým jazykom. Súčasťou tejto slávnosti boli aj liturgické rúcha navrhnuté renomovaným francúzskym módnym návrhárom Jeanom-Charlom de Castelbajacom, ktorý pri ich tvorbe spojil vieru, talent a kreativitu.

Castelbajac je známy svojimi farebnými a odvážnymi návrhmi, ktoré nosili popové hviezdy ako Lady Gaga či Madonna. Pre Cirkev netvoril po prvýkrát. Už v roku 1997 navrhol liturgické rúcha pre pápeža Jána Pavla II. počas Svetových dní mládeže v Paríži. Tentokrát bola jeho práca osobnou výpoveďou o nádeji a obnove.

„Cítil som obrovský smútok, keď som videl Notre Dame v plameňoch. S manželkou sme kráčali po Paríži, plakali a modlili sa,“ spomína de Castelbajac. O niekoľko rokov neskôr však dostal príležitosť symbolicky ukázať, ako Cirkev povstala z popola, prostredníctvom svojich unikátnych liturgických rúch.

Hlavným motívom rúch je zlatý kríž, ktorý sa vyníma na bielom základe a je obklopený farebnými geometrickými vzormi inšpirovanými vitrážami katedrály. Farby ako červená, modrá, zelená a žltá odrážajú svetlo a žiaru, ktoré sú symbolom nádeje a obnovy.

Ľavák De Castelbajac pri návrhu použil nezvyčajnú techniku – svoju slabšiu pravú ruku. „Chcel som, aby vzory neboli príliš dokonalé. Týmto spôsobom som zachytil autenticitu a ľudskosť, ktoré sú súčasťou každého detailu,“ vysvetlil na seminári na Sorbonne.

Jedným z jedinečných prvkov je spona Chi-Rho (tzv. Kristov monogram) používaná na biskupskom plášti, ktorá bola vyrobená v jednej z piatich dielní podieľajúcich sa na výrobe rúch. Na jednej zo spôn návrhár umiestnil svoje meno vedľa ďalších ikonických postáv módneho sveta, ako Karl Lagerfeld a Pharrell Williams, čo ukazuje, že móda a viera môžu kráčať ruka v ruke.

Návrhár opísal svoju prácu na rúchach ako „labor of love“ (práca lásky) a zdôraznil, že ho pri tvorbe viedla symbolika svetla a žiary. „Je mi cťou slúžiť Cirkvi a byť súčasťou žiarivého návratu Notre Dame,“ napísal na svojom instagramovom účte.

Farebné rúcha nie sú len odevmi, ale aj posolstvom – o sile viery, obnove a kráse, ktorá pretrváva aj v tých najťažších časoch. Ako symbol nádeje budú pripomínať nielen tragédiu požiaru, ale aj triumfálnu obnovu ducha, ktorý Katedrála Notre Dame predstavuje pre celý svet.

Redakcia
Redakcia DoKostola.sk

Na našej webovej stránke používame cookies pre meranie návštevnosti v Google Analytics. Nezbierame žiadne citlivé dáta o používateľoch. Potvrdením súhlasíte so základnými cookies na našom webe.