21. novembra si na profánnej úrovni pripomíname Svetový deň televízie, ktorý zaviedlo v roku 1996 Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov. Dôvodom bolo uznanie významu televízie pri šírení informácií a formovaní verejnej mienky a podnetom prvý Svetový televízny summit v sídle OSN v New Yorku.
Televízia zohrala dôležitú úlohu aj pri šírení evanjeliového posolstva. Prvou lastovičkou bol prejav hlavy Katolíckej cirkvi vysielaný 17. apríla 1949. Pápež Pius XII. vtedy využil televíziu, aby oslovil veriacich počas slávenia Veľkej noci. Táto historická udalosť sa stala míľnikom, ktorý znamenal novú éru v komunikácii Cirkvi s veriacimi i so svetom.
Pápežovo prvé veľkonočné posolstvo bolo odvysielané vo francúzštine a v ťažkom povojnovom období cielilo na posilnenie nádeje:
„Toto je deň, ktorý učinil Pán, plesajme a radujme sa z neho! Nech už sú spomienky na minulé bolesti, súčasné utrpenia, ohrozenia budúcnosti akékoľvek, každý rok prichádza veľkonočný sviatok, aby smútiacim a chvejúcim sa pripomenul, že Kristus, mŕtvy a pochovaný, vstal z mŕtvych, a práve preto si kresťania s vierou a nádejou vymieňajú veľkonočné pozdravy a blahoželania.“
Pápež Pius XII. vyzdvihol tiež význam technického pokroku, ktorý umožnil nové formy šírenia kresťanského posolstva. Pripomenul, že jeho predchodca Pius XI. bol v roku 1931 prvým pápežom, ktorý prehovoril k veriacim prostredníctvom rádia. Tento krok vnímal ako prelomový moment, pretože hlas pápeža sa stal osobnejším a dostupnejším.
Televíziu Pius XII. označil za ďalší dôležitý krok v tejto evolúcii. Vyjadril údiv nad tým, ako nové technológie umožnia svetu priamo sledovať dianie v Cirkvi, jej liturgické obrady a prejavy viery, napríklad oslavy Eucharistie a úctu k Panne Márii.
„Hovorilo sa, že náboženstvo je na ústupe, avšak s pomocou tejto novej zázračnej technológie svet uvidí veľké triumfy Eucharistie a Márie,“ vyhlásil pápež.
V závere svojho posolstva pontifex opäť zdôraznil víťazstvo Krista nad smrťou ako zdroja nádeje pre celé ľudstvo. „Nech náš hlas, drahí synovia a dcéry, znovu zaznie vo vašich ušiach a nech sa naše pohľady po prvýkrát stretnú v láskyplnej komunikácii počas tejto veľkonočnej slávnosti.“
O sedemdesiat rokov neskôr na tento historický moment upozornil pápež František. Rovnako počas Veľkej noci zdôraznil význam využívania moderných technológií na šírenie kresťanského posolstva. Vyzval kresťanské komunity, aby technológiu využívali nielen na vytváranie kontaktov, ale najmä na budovanie hlbokej komunikácie a šírenie evanjelia o Kristovi.
(aciprensa)