Odborníci sa snažia vypočítať, koľko slov povie človek za jeden deň. Prišli k rôznym výsledkom v závislosti od mnohých faktorov: kultúry, pohlavia, veku, charakteru… Ak by sme chceli nájsť priemernú hodnotu, tak by sme sa ustálili pri čísle 5 000. Priemerný človek teda vysloví za jeden deň približne 5 000 slov.
Tieto slová majú vplyv na tých, ktorí ich počúvajú, ale aj na tých, ktorí ich vyslovia. Vyrieknuté slovo totiž prešlo filtrom svedomia a zvažovania, až napokon sa človek rozhodne, že svoju myšlienku aj vysloví.
V zbierkach výrokov slávnych mysliteľov sa na tému slovo často objavujú myšlienky, ktoré ho dávajú do súvisu s tichom. Vyjadrujú, že ak človek nedokáže byť ticho, ponoriť sa do ticha Božej prítomnosti a vlastnej zodpovednosti, potom jeho slová vedia byť prázdne. Nie je podstatné, či je mojich slov veľa, ale to, či moje slová majú obsah a vnútornú hodnotu.
Žijeme v kultúre, v ktorej je slovo mimoriadne namnožené. Valí sa na nás z každej strany: z rádia, televízie, rôznych „chytrých“ zariadení, internetu… Často sú to však prázdne slová. Nemám pritom na mysli neutrálnu kategóriu, že prázdne slovo nemôže nič zlé spôsobiť. Ak je slovo prázdne, potom vyprázdňuje. Ak teda slovo nemá obsah, jeho účinok je negatívny, nie neutrálny.
Hovorí sa: „Keby si bol mlčal, boli by si mysleli, že si filozofom.“ Nejde pritom o to, že kto nič nepovie, nič nepokazí. V hlbšom význame táto veta vyjadruje to, že ak sa ponorím do ticha, tým filozofom sa ľahko môžem stať.
Aby naše slová mali správny obsah, musíme hľadať to slovo, ktoré je nad všetkými ostatnými, to slovo, ktoré je principiálne, programové. A práve o tomto slove hovorí aj Ježiš v evanjeliu: „Nebo a zem sa pominú, ale moje slová sa nepominú.“ (Lk 21,33) Tu, samozrejme, nejde o slová v zmysle nejakých jednotlivých fragmentárnych výrokov, viet alebo súvetí. Toto je Slovo s veľkým písmenom „S“. Je to Slovo, ktoré stojí na počiatku všetkého, čo bolo v dejinách povedané.
Je to Slovo, ktoré určuje všetko. Slovo, ktorým sa vyslovuje Boh, keď sa predstavuje Mojžišovi: „Ja som, ktorý som.“ (Ex 3,14) A takto sa dostávame k fascinujúcemu konštatovaniu, že to Božie slovo, ktoré sa nepominie, je večné a oživujúce, nie je niečo, ale Niekto. Je to sám Ježiš Kristus. On je tým Slovom, ktorým sa Boh vyjadril.
Keď Ježiš na jednom mieste v evanjeliu pri otázke rozvodu hovorí: „… od počiatku to nebolo tak,“ (Mt 19,8) exegéti tvrdia, že slovo počiatok nemáme vnímať ako časový údaj. Skôr to slovo počiatok vyjadruje, že tu ide o niečo, čo je platné vždy, v každej sekunde existencie ľudskej civilizácie.
A to je dobrá správa dnešného dňa: Nad všetkým tým prívalom slov je jedno Slovo, ktoré sa nepominie. Je to Slovo pravdy o vesmíre, spoločnosti, človeku a Bohu. Na základe tohto Slova vieme rozlíšiť, čo je a čo nie je prázdne. Nech všetky naše slová vyrastajú zo Slova, ktorým je Ježiš Kristus. Nemusíme dnes vysloviť 5 000 slov, ale dôležité je, aby naše mali ten správny obsah – aby budovali, posväcovali, zjednocovali.