V stredu 27. novembra 2024 bola poslancami Národnej rady SR schválená novela o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností. Novela pochádza z dielne Ministerstva kultúry SR. Za návrh hlasovalo 96 poslancov, traja boli proti a 35 poslancov sa hlasovania zdržalo.
Novela zákona by mala zlepšiť predvídateľnosť a transparentnosť financovania cirkví a tiež zvýšiť solidaritu s malými cirkvami.
Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita, ocenil schválenie tejto novely.
„Rozhodnutie Národnej rady SR v súvislosti s novelou zákona o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností vítame. Vďaka finančnej podpore môžu cirkvi naďalej vykonávať veľa aktivít v oblasti duchovnej správy, vzdelávania, zdravotníckej a sociálnej pomoci, ktoré sú nenahraditeľné a prispievajú k dobru celej spoločnosti,“ uviedol Mons. Bernard Bober.
„Výška príspevku štátu cirkvám je v súčasnosti upravovaná podľa miery inflácie v hospodárstve SR a miery valorizácie platov zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Tieto ukazovatele sa nahradia len mierou rastu minimálnej mzdy. Ide o výrazné zjednodušenie výpočtu a vyššiu predvídateľnosť finančného dosahu na štátny rozpočet, keďže tento ukazovateľ je známy každoročne už v polovici rozpočtového obdobia,“ vysvetlili predkladatelia.
Ďalšie desaťpercentné zvýšenie celkového príspevku sa cirkvám rozdelí podľa počtu ich veriacich. V roku 2025 sa príspevok štátu zvýši o 4,6 milióna eur.
Ministerstvo tiež upozornilo na nepomer nárastu miezd. Kým príspevok štátu cirkvám v poslednom období vzrástol o 24 %, minimálna mzda v tomto období vzrástla o 44 %.
„Mnohým cirkevným subjektom príspevok štátu nepostačuje na vyplácanie minimálnej mzdy, čo cirkvi riešia doplácaním z vlastných zdrojov alebo skracovaním pracovných úväzkov,“ osvetlili situáciu zástupcovia ministerstva kultúry.
Novela by mala začať platiť od 1. januára 2025. Zákon o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností sa naposledy menil v októbri 2019, vtedajšia úprava revidovala komunistický model, ktorý platil od polovice 20. storočia.