Adeptov na Mesiáša bolo mnoho, skúšky urobil iba Jeden

Rastislav Čižik

Rastislav Čižik

Antonio Ciseri: "Hľa človek!", 19. storočie. Zdroj: wikimedia commons
Antonio Ciseri: "Hľa človek!", 19. storočie. Zdroj: wikimedia commons

Približne 1000 rokov generácie Židov živili v sebe predstavu mesiáša a kráľa. Ak niekto o sebe tvrdil, že on je ten mesiáš, pozorne si všímali, či splní dve úlohy: či vyhrá bitku a či vyčistí alebo obnoví Chrám. Chápali to však väčšinou politicky: vyhratá bitka ich oslobodí od okupantov a vyčistenie Chrámu ich „očistí“ od cudzích vplyvov.

Z histórie vieme, že veľmi blízko k titulu mesiáš a kráľ mal napríklad Júda Makabejský, prezývaný Kladivo približne v roku 166 pred Kristom. Vyhral bitku a vyhnal sýrskych Seleukovcov a obnovil Chrám znesvätený Antiochom IV. Epifanom. Ten sa tam opovážil nasťahovať pohanské božstvá a obetovať ošípané. Židia ako pamiatku na túto udalosť slávia namiesto kresťanských Vianoc svoj osemdňový sviatok svetiel Chanuku.

Získaná sloboda však nemala dlhú trvácnosť, Prihnali sa ďalší nepriatelia a s nimi ďalší adepti na mesiášov. Bodku za sínusoidou nádejí a sklamaní dal v roku 133 po Kristovi Šimon, „syn Hviezdy“ (bar Kochba). Ten to rozbehol veľmi sľubne. Začal nový letopočet, razil svoje mince, chcel postaviť tretí Chrám, ale skončilo sa to jeho smrťou v bitke proti Rimanom.

A aká bola odpoveď zbožných Židov? Mnohí svoje túžby po mesiášovi pochovali spolu so Šimonom, „synom Hviezdy“. Zatrpkli či zmierili sa s tým, že žiaden mesiáš nepríde.

Svätá pravda. Nepríde, lebo už prišiel. Titul Mesiáš získal Ježiš z Nazareta. Splnil obe „mesiášske“ úlohy: Vyhral bitku nad smrťou – porazil ju svojou smrťou. A nielenže vyčistil Chrám od kupcov a peňazomencov, ale postavil úplne nový a iný Chrám. Chrámom Božej prítomnosti je Kristovo oslávené telo, ktoré sa nám neustále ponúka v Cirkvi, jeho mystickom tele.

V túžbe po mesiášovi, teda po slobode a blahobyte, dávame svoj hlas politikom a iným vládcom. A potom sa čudujeme, čo tým naším hlasom hovoria. Ježiš Kristus to robí úplne naopak. On je Slovo, od nás si chce požičať hlas, aby toto Slovo zaznelo vo svete aj dnes.

Možno budeme za čudákov, ale to len v priestore, kde sa normou stalo nenormálne a lož si obliekla kabát pravdy. Do nového týždňa nám prajem veľa odvahy a jasný hlas.

Rastislav Čižik
Gréckokatolícky kňaz, študoval na Východnom inštitúte v nemeckom Eichstätte. Pôsobí ako protopresbyter v Bratislave, spolupracuje s TV Logos, Slovenským rozhlasom a vyučuje náboženstvo. Ženatý, má štyri deti.